Olováry - Óvár
Deň obce v POKROKU PDF Tlačiť E-mail
Napísal Administrator   
Štvrtok, 01 September 2011 07:23

Minister Zsolt Simon: „Starosta Olovár je muž na správnom mieste“

     Olovárčania oslavovali Deň obce spolu s jubilujúcim folklórnym súborom Szivárvány Už niekoľko dní pred poslednou júlovou sobotou bolo v Olovároch rušno. Chystali sa tu totiž oslavy s bohatým kultúrnym programom. Obyvatelia boli plní očakávania, pretože to malo byť prvé veľké podujatie, ktoré sa malo konať pod taktovkou ich novozvoleného starostu Jozefa Víziho. Ako sa neskôr ukázalo, debut starostovi vyšiel a celé oslavy hravo zvládol. A to aj s ministerskou účasťou v podobe ministra pôdohospodárstva SR Zsolta Simona.

     Aj tabuľa pri vchode do obce ozdobená stuhami naznačovala, že sa v obci koná niečo výnimočné. Zrejme všetci Olovárčania sa zišli pri obecom úrade na peknom prí rodnom amfiteátri, aby si pozreli program II. ročníka folklórno – kultúrneho podujatia, ktorý pripravil Obecný úrad v spolupráci s miestnym folklórnym sú borom Szivárvány (Dúha). Folklóristi z obce po vlaňajšom desiatom jubileu od založenia mali aj tento rok dôvod na oslavu. Presne v tomto období pred desiatimi rokmi mali svoje prvé vystúpenie pred publikom.

* * *

Budú spolupracovať s dvomi obcami z Maďarska

     Ešte predtým, ako sa olovárskym námestíčkom rozozneli ľúbivé tóny folklóru, podpísal starosta Olovár, spolu spredstaviteľmi samospráv maďarských obcí Szátok a Dorogháza partnerskú dohodu smerujúcu k budúcej vzájomnej spolupráci. Tento zväzok požehnal aj kňaz na svätej omši, ktorá sa konala na obed priamo na amfiteátri. Po slávnostnom obede sa súbežne začal kultúrny program a futbalový turnaj namiestnom ihrisku.

Starosta i všetci prítomní sa dočkali vzácnej návštevy. Účasť na oslavách totiž prisľúbil aj minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon. Sľub dodržal a krátko po 15.30 jeho vládny Mercedes zaparkoval pred obecným úradom.

* * *

Minister vyzdvihol aj súdržnosť Olovárčanov

     Po srdečnom zvítaní ministra so starostom, ďalšími straníckymi predstaviteľmi a po obede, sme ministra oslovili s otázkou, prečo sa rozhodol prijať pozvanie na toto podujatie: „Nemohol som odmietnuť milé pozvanie od pána starostu Jozefa Víziho, s ktorým sme v jednej politickej strane. Spoznali sme sa už dávnejšie a myslím si, že je to človek na správnom mieste. Páči sa mi, že začal s novým zmýšľaním ako oživovať život na dedine. Nemá to jednoduché, obzvlášť vo vašom regióne, ale každé jeho snaženie, ako zlepšiť podmienky pre život obyvateľov sú chvályhodné a zaslúžia si uznanie.

Nesmierne ma teší, že v tejto obci dokážu zorganizovať aj z mála prostriedkov takéto pekné podujatie.Olováry poznám a môžem povedať, že sa mi páči súdržnosť ich obyvateľov, ktorí žijú príkladne a svorne.

Vyrušili sme vás akurát počas programu. Všimli sme si, že pozorne počúvate a sledujete jednotlivé folklórne vystúpenia. Ste vyslovene priaznivcom tohto žánru, alebo si vypočujete aj inú hudbu? „Mám veľmi rád maďarský folklór.Nielen kvôli jeho temperamentu, ale aj kvôli textom, v ktorých je mnohokrát veľká pravda. Vypočujem si však aj iné žánre, podľa nálady.Všetko od vážnej hudby, cez pop až po rock.“

Práve v týchto dňoch rezonuje v médiach informácia o tom, že EÚ bude odškodňovať pestovateľov, ktorí nepredali svoju zeleninu kvôli E.coli. Malo by sa jednať o sumu 210 mil. eur. Týka sa to pestovateľov aj z nášho regiónu?

„Momentálne nemám poznatky, koľkí pestovatelia a odkiaľ si podali žiadosti o odškodnenie, bolo to však v ich záujme. Vyzvali sme každého, kto pestoval uhorky, paradajky, či papriku, aby v priebehu júna nahlásil na naše ministerstvo svoje straty. Poslali sme ku nim na kontrolu platobnú agentúru, ktorá potvrdila, alebo vyvrátila nárok na odškodnenie. Konkrétne subjekty som však nesledoval.“

Ministrovi sme sa poďakovali za rozhovor, keďže sa na pódium práve chystala jubilujúca Dúha, nechali sme Zs. Simona vychutnať si kultúrny zážitok.

* * *

Okrem folklóru aj futbal a lukostrelci

     Niektorí, ktorým už folklór stačil, sa vybrali na ihrisko, kde síce skončil turnaj v minifutbale, ale začal sa zápas domácich s Kolárovom. Na svoje si prišli aj deti, pre ktoré bol pripravený zábavný park, lukostreľba, ukážky stredovekých súbojov v dobových kostýmoch, dopravné ihrisko a rôzne zábavné súťaže. Vo folklórnom programe sa predstavili okrem domácich aj mnohí ďalší folkloristi z neďalekých slovenských i maďarských obcí. So svojím divadlom sa prezentovali členovia DSS Kirť. Pekný zážitok pre divákov pripravil aj miestny spevácky mládežnícky zbor Iuvis. Podvečer krojované speváčky a spevákov vystriedala maďarská populárna skupina MC Hawer és Teknő, po nich nasledovala bohatá tombola a výborná zábava pri vatre a živej hudbe Mag Trio.

Na oslavách si prišli na svoje všetky vekové kategórie, a ako nám starosta Jozef Vízi uprostred osláv povedal: „Ešte je zavčasu bilancovať, ale už teraz som veľmi spokojný, lebo viem, že sa ľudia cítia dobre a panuje tu výborná atmosféra.“ Spokojní boli aj obyvatelia, ktorí každé vystúpenie počas programu ocenili potleskom a cez prestávky sa posilňovali chutným občerstvením. Skutočne bolo po celý čas v tejto obci cítiť súdržnosť, ktorú by Olovárom mohla závidieť nejedna obec

MARIAN SEDLAČKO

FOTKY Z DŇA OBCE

Posledná úprava Štvrtok, 01 September 2011 07:46
 
<< Začiatok < Dozadu 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Dopredu > Koniec >>

Stránka 3 z 13